Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
Son Makaleler
Blizzard ve GamesCom 2019
Blizzard ve GamesCom 2019
02.05.2019 | 10:54
BlizzCon 2019 Fuarı - Bilet Satışı
BlizzCon 2019 Fuarı - Bilet Satışı
26.04.2019 | 14:58
4.7.0 YAMA NOTLARI
4.7.0 YAMA NOTLARI
18.11.2018 | 22:58
Balance Mod Güncellemesi - 23 Ekim
Balance Mod Güncellemesi - 23 Ekim
24.10.2018 | 13:45
4.6.2. Denge Yaması
4.6.2. Denge Yaması
18.10.2018 | 10:20


Rastgale Makaleler
Launchers Upgrading to Battle.net Desktop App
Launchers Upgrading to Battle.net Desktop App
26.06.2014 | 02:22
StarCraft II®: Heart of the Swarm™ Beta Test
StarCraft II®: Heart of the Swarm™ Beta Test
05.09.2012 | 19:18
2012 Sezon 4 Kilidi Geliyor
2012 Sezon 4 Kilidi Geliyor
19.10.2012 | 11:12

Son Konular
UNRANKED Win sayılmama problemi !
[08.06.2019 | 17:49]


Çok yönlü oyuncu arayana
[07.06.2019 | 03:30]


Türkiye Takımı
[07.06.2019 | 03:26]


Diğer Haberler
HearthStone Turkiye Haberler
19 Mayıs'ın 100. yılında Atatürk'ün yolunda
19 Mayıs'ın 100. yılında Atatürk'ün yolunda
19.05.2019 | 01:51
Blizzard ve GamesCom 2019
Blizzard ve GamesCom 2019
02.05.2019 | 10:28
BlizzCon 2019 Fuarı - Bilet Satışı
BlizzCon 2019 Fuarı - Bilet Satışı
26.04.2019 | 15:00
DiabloFan Turkiye Haberler
FRANK PEARCE ve J. ALLEN BRACK 'ten Mesaj Var
FRANK PEARCE ve J. ALLEN BRACK 'ten Mesaj Var
20.07.2019 | 14:31
Legendary: Ancient ve Primal Rehberi
Legendary: Ancient ve Primal Rehberi
09.06.2019 | 13:26
Yama 2.6.5
Yama 2.6.5
31.05.2019 | 10:22

Starcraft 2 Kutsal Kitabı: Bilgisayar acemileri için başlangıç kılavuzu  (Okunma sayısı 12628 defa)

Giriş
Bilgisayarlar ve internetle her gün yeni tanışan insan sayısı, istatistikçilerin ve futurologların bile tahmin sınırlarını zorluyor. Akıllı telefonlar ve 3G gibi iletişim teknolojileri geliştikçe "dağdaki çoban" bile internete muhtaç hale gelmeye başladı.

Eskiden internetle bütün irtibatı resmi yazışmaları yürütmek olan kişiler bile hem sosyal paylaşım siteleriyle hem de geleneksel yapan internet portallarıyla etkileşime geçtikçe sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde büyük bir iletişim devrimi yaşanmaya başladı. Öyle ki, ucu bucağı yok desek abartı olmaz.

Böyle bir ortamda bilgisayarla ve oyunlarla yeni tanışan genç arkadaşlarımız kadar, işi gereği varlığından haberdar olduğu internette ne gibi eğlenceli aktivilerin olduğunu yeni yeni keşfeden yetişkinler de hem oyunları ve online oyuncu topluluklarını hem de eSport ve oyun turnuvası etkinliklerini öğrenmeye ve daha çok şey merak etmeye başladılar.

Ama sözkonusu olan Starcraft gibi engin bir deniz olunca, meseleye çok da vakıf olmayanlar için göz korkutucu büyüklükte bir bilgi yekününden söz etmek mümkün. Gerçekten göz korkutu: Çoğu yabancı kökenli ve kısaltıla kısaltıla kuşa dönmüş terimler, dünyanın her yerinden oyuncuların katılımıyla dağ gibi büyümüş bir alt kültür öğesi; teknikler ve taktiklerin iç içe geçtiği bir zihin çorbası...

Tüm bunların arakasında, yeni başlayan birisi için asıl soru cevapsız kalıyor:

"Ne oluyor lan burada?"

Bu en temel soruyu cevaplamak için aslında işe çok baştan; mümkün olduğu müddetçe "en baştan" başlamak gerekiyor.

Bilgisayar acemileri için başlangıç klavuzu
Kılavuzumuzun bu ilk bölümünde, Starcraft'a ilişkin bilgi yükünden gözü korkanların ayağını alıştırmak için değineceğimiz temel konuları kısaca anlatmaya çalışacağız. Bu konular sırasıyla:

-- Bilgisayar oyunu nedir? RTS ne demektir? Diğer türlerden farkları nelerdir.
-- Starcraft'ın diğer RTS'lerden farkları
-- Online oyun türleri ve farkları
-- e-Sport nedir?


Ne işimize yarayacak bunlar?
Forumda ciddi bir ileti enflasyonu yaratması dışında mı? :) :) Şaka bir yana, forumdaki çoğu kullanıcı için bu konu aslında hemen hiç bir işe yaramayacak. Bu konuya değinmenin arkasında yatan asıl sebep, bu ortama yabancı olan ve rasgele internet sayfaları arasında gezinirken gözü buraya ilişmiş okuyucuyu bilgilendirmek. İşte o işimize yarayacak! Tatmin oldun mu, çıkarcı evladım benim? :) :) :)

Güncellemeler
16/11/2011
Alt başlıklarımızdan olan "Starcraft'ın diğer RTS'lerden farkları" başlığının ilk bölümü eklendi.

By : Polar-Bear 14.11.2011 | 11:54
Son Düzenleme: 21.04.2013 | 17:50 Gönderen: Bursat
Etiketler:

Yorumlar

Polar-Bear 14.11.2011 | 11:55

Son Düzenleme: 14.11.2011 | 13:17 Gönderen: Polar-Bear
Bilgisayar oyunu nedir? RTS ne demektir? Diğer türlerden farkları nelerdir?

Bilgisayarlar bir çok farklı yazılımları çalıştırabiliyor. Bu yazılımlardan en popüler olanlarıysa oyunlar.

Oyunlar, bilgisayarların veri ve görüntü işleme yeteneklerini kullanarak, kullanıcılara eğlenceli bir simülasyon deneyimi yaşatmayı amaçlayan özelleşmiş yazılım türleridir. Bir çok farklı türde oyun türü, kullanıcıların bilgisayar kullanma becerileriyle birleşerek etkileşimli biçimde eğlenmesine elverişli bir deneyim sunar.

Kullanıcılar bilgisayarın sunacağı kullanıcı arayüzüne kumanda ederek, oyun tasarlayanların kendileri için belirlemiş olduğu, kimi zaman çizgisel kimi zamansa çizgisel olmayan amaçları gerçekleştirmek için yazılımdaki öğelerle etkileşime geçer. Bir çok oyun kullanıcının el/çevre birimlerini kullanma becerisi (örneğin kumanda kolu, ya da klavye ve mouse kullanma), planlama yeteneği, sezgisel becerileri ve şans faktörünü kullanarak oyuncuları eğlendirir. Bazı oyunlarsa sadece bilgisayar ile kullanıcı arasındaki etkileşime değil, farklı kullanıcılar arasındaki etkileşime izin verecek biçimde tasarlanmıştır.

Bu ikinci türden oyunlara çok oyunculu oyunlar (ing. Multiplayer game) denir. Bu oyunda farklı oyuncular kimi zaman sırayla kimi zaman da eşzamanlı olarak birbirlerine ya da oyunun kendilerine belirleyeceği ortak bir yapay zekaya karşı mücadele ederken yine çevre birimlerini kullanma, planlama gibi yeteneklerini kullanırlar.

Starcraft 2 de çok oyunculu oyunlar kategorisine girmektedir.

Oyun türleri
Aslında içinde az ya da çok strateji barındırmayan oyun olmadığı söylenebilir. Tetris, Super Mario gibi el becerisi gerektiren oyunlarda da planlama yeteneğinin önemi tartışmasızdır. Bununla beraber strateji oyunu deyince akla belli bir tür gelmektedir. O halde işe, oyun türlerini tanıyarak başlamalıyız.

Rol yapma oyunları: Kısaca RYO. (ing. Role playing game, RPG) Aslında bilgisayar oyunu olmayan bir türün, etkileşim aracı olarak bilgisayarı kullanan varyasyonudur, denebilir. RPG'ler daha çok popüler kurgu tarzında yazılmış ve büyük oranda çizgisellik içeren öykü senaryoları içindeki belli karakterlerin canlandırılması üzerine kuruludur. Bilgisayarsız olanları çok daha eğlencelidir (en azından kişisel deneyimim o yönde) ancak belli bazı kurallar bütünün uygulanmasını sağlamak ve ayrıca oyuncuların hayalgücünü etkileyecek daha çok görsel ve işitsel malzeme sunmak anlamında bilgisayar RPG'lerinin daha başarılı olduğu gerçektir. Oyun oynayan birisinin öyle veya böyle bir role büründüğü düşünülürse, aslında özünde rol yapma olmayan bir oyun şekli yoktur. Ancak bu tür, değindimiz gibi bir senaryodaki karakterlerden birisine bürünmek anlamında olduğu için bu adı alır.
- Alt türler ve örnek oyunlar: Fantastik -FRP (Baldur's Gate), Taktik-rol yapma (Fallout1 ve 2), Hack and Slash (Diablo serisi), Aksiyon rol yapma (Fallout 3) Devasa/Online (World of Warcraft)

Simülasyon oyunları: Bir biçimde bütün bilgisayar oyunları simülasyon vaadederler. Uzun uzun "Hipergerçeklik" kavramından ya da Baudrillard'ın Simulakr Kuramı'ndan bahsetmeye gerek yok. Simülasyon ya da TDK'nin önerdiği biçimiyle benzetim, bir şeyin taklidini ya da benzerini yapmak demektir. Oyun anlamındaysa simülasyon, gerçeğinin yapılması zaman, para ve emek bakımından masraflı olacak bir deneyimin taklit edilmesiyle kullanıcıya eşdeğer bir tecrübe yaşatmayı amaçlayan oyunlar için kullanılabilir. En bilinen simülasyon oyunları araç kullanma (örneğin uçak) simülasyonları olmakla birlikte, "Tanrıcılık simülasyonu"ndan "Hayat simülasyonu"na kadar bir çok alt türü içinde barındırır.
-  Alt türler ve örnek oyunlar: Araç simülasyonu (Microsoft Flight Simulator), Yapı Simülasyonu (SimCity), Tanrı simülasyonu (Populous, Black&White), Hayat simülasyonu (The Sims, Spore) fantastik hayat simülasyonu (Fable)

(devam edecek...)


Polar-Bear 14.11.2011 | 11:56

Son Düzenleme: 16.11.2011 | 09:50 Gönderen: Polar-Bear
Starcraft'ın diğer RTS'lerden farkları

Oyun türlerinin karşılaştırılması yapılırken bu konuya değinebilirdik. Ancak durum şu: Starcraft öyle büyük ki, diğer RTS'lerden, hatta diğer tüm oyunlardan farkı için ayrı bir başlık açmak gerekir. Çünkü, gerçekten büyük! Öyle böyle değil :)

Yukarıda çoğu otoritenin ilk RTS olarak Dune II'yi gösterdiğini söylemiştim. Ben de RTS'ye Dune II ile başladım. Beynim yerinde ters dönmüştü Dune oynarken. "Şerefsizim benim aklıma gelmişti" diye düşünmüştüm hep. Civilization oynamanın kesmediği yerde karşıma çıkmıştı Dune (ve tabi bahaneyle Frank Herbert ile de tanışmış olduk :p) ama çok değil 3-4 sene sonra önce Warcraft II sonra Starcraft ile tanışınca işler değişecekti.

RTS bir oyun pazarı olarak en çılgın dönemi 90'ların ikinci yarısında yaşadı. Türün potansiyeli birbiri ardına oyun serilerinin ortaya dökülmesini sağladı. Total Annihilation, Command & Conquer, Age of Empires, Dark Colony, KKND, Earth 2140, Dark Reign ve dönemin sonuna doğru gelen efsanevi Homeworld gibi oyunların hepsi aynı 18 aylık dönemde piyasaya sürüldü. Elbette Starcraft da onların arasındaydı. Ama orada fazla durmadı.

Starcraft, öncelikle, farklı oynanış dinamikleri yaratmak konusundaki başarısıyla rakipleri arasından sıyrıldı: Oynanabilir 3 farklı ırkın bulunduğu oyun, benzer farklı ırklı oyunlara göre gerçekten "farklı" olan tek oyundu adeta... C&C serisinde sadece birimlerin ismi değişikti ama birimlerin görevleri neredeyse aynıydı... Age of serisinde yakın zamana kadar birimlerin ismi bile birbirinin aynıydı... Starcraft'taki ırklar ise birbirinden o kadar farklıydı ki, bir oyun içinde üç oyun gibiydi adeta.

Starcraft'ı oyun eleştirmenlerinin gözünde asıl patlatan ise hikaye anlatımı oldu. Çok "köşeli" bir oyun tarzı olan RTS ile hikaye anlatımını birleştirmen Dune II'den beri yapımcıların en çok kafa patlattığı iş olmuştu. Aynı dönemde çıkan oyunlarla karşılaştırdığımız zaman, Homeworld hariç, Starcraft'ın diğer tüm oyunlardan fersah fersah ileride bir teknik kullandığını görebilirsiniz. Oyunun öyküsü her ne kadar kimileri tarafından "Warhammer 40K" çalıntısı olarak algılandıysa da, hikaye derinliğinin sonunda geldiği nokta olayı sadece bir intihal boyutuna getiriyor bence...

Starcraft'ın, ve genel olarak Blizzard oyunlarının, rakipleri arasından sıyrılmasını sağlayan asıl özellik ise "denge" olmuştur her zaman. İtiraf edelim, oyunun ilk çıktığı hali gerçekten dengesizdi. Hatta 13 yıldır forumlarda "imba imbaaaa" diye yorum yazmaktan kimse bıkmadı. Ama oyunun en dengesiz hali bile, yamalanmış bir Tiberian Sun'dan daha dengeliydi örneğin. Ayrıca Blizzard gece gündüz çalışarak ve oyuncuların yorumlarına kulak vererek her zaman oyunu daha dengeli tutmak için çaba harcadı. Düşünsenize, Starcraft 98'te piyasaya sürüldü, son yamanın tarihiyse 2009... İşletim sistemlerinin bile 10 sene boyunca yama desteği almadığı bir piyasada Blizzard denegeyi sağlam tutmak için 11 sene sonra, ikinci oyun duyurulmasından da 4 sene sonra bir yama çıkardı... Fazla söze gerek yok.

İşte tüm bu özellikler oyunu benzerleri arasında öyle bir yere koydu ki, oyun piyasasına en çok para harcanan Uzak Doğu bölgesinde bomba etkisi yaratması gecikmedi. Ancak eğer Güney Kore diye "küçük" bir ülke olmasaydı, işler yine bu kadar "büyük" olur muydu, onu bilemiyoruz işte...

Kore, Starcraft ve Progaming

(devam edecek...)


Polar-Bear 14.11.2011 | 11:56

Online oyun türleri ve farkları


Polar-Bear 14.11.2011 | 11:57

e-Sport nedir?


Nekroses 14.11.2011 | 16:31

Zevkle okudum. Bitmesini sabırsızlıkla bekleyeceğim. =)


Polar-Bear 16.11.2011 | 09:56

Güncellemeler
16/11/2011
Alt başlıklarımızdan olan "Starcraft'ın diğer RTS'lerden farkları" başlığının ilk bölümü eklendi.

İkinci bölümde Kore'de meydana gelen olayların Starcraft'ı nasıl büyüttüğü ve progaming mecrasını nasıl "yarattığını" anlatmaya çalışacağım... Katkıda bulunmak isteyenler, yazılanları beğenenler, beğenmeyenler.... Ya da şimdiye kadar yazılanlara itirazı olanlar... Lütfen yorumsuz bırakmayın, konumuz zenginleşsin.

İşin "kişisel" olmasındansa "kollektif" olmasını tercih ederim, destek ve katkılarınızı bekliyorum.


cr1soLsay 17.12.2011 | 21:49

Son Düzenleme: 17.12.2011 | 21:51 Gönderen: cr1soLsay
Okurken zevkten dört köşe oldum desem çok abartmış olurum :)
Şaka bir yana gerçekten müthiş ve Kore, Starcraft ve Progaming bu yazıyı sabırsızlıkla bekliyorum.


wcsm 18.12.2011 | 16:55

Çok güzel abi ellerine sağlık


Polar-Bear 18.12.2011 | 20:08

Arkadaşlar yazıya devam edicem de şu ara doktora tezi yazmakla meşgulüm, onun için 1 aydır elimi sürmedim yazıya... idare edin artık


cr1soLsay 19.12.2011 | 09:45

sorun değil bekleriz :) ayrıca kolay gelsin tez konusunda.


Gannicus 19.12.2011 | 12:41

Zevkle  ve merakla okudum bunları bilmemize ragmen  bilmeyen insanlar icin bunu yazman gercekten cok güzel bir hareket
Devamını merakla bekliyorum

GL


ReisCo 03.06.2012 | 13:43

Güzel bir rehber teşekkürler...


stone02 06.09.2012 | 16:24

çok güzel bi yazı olmuş devamını merakla bekliyorum...


kbeyazgolge 12.10.2012 | 23:03

serinin devamını bekliyoruz.
,


Müşir 03.09.2013 | 14:01

eyvallah koçum,Sayfa: [1]   Yukarı git

Yorum Yapın

Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.