Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
Son Makaleler
War Chest: BLIZZCON 2019
War Chest: BLIZZCON 2019
17.08.2019 | 16:10
STARCRAFT II: 4.10.1 YAMA NOTLARI
STARCRAFT II: 4.10.1 YAMA NOTLARI
17.08.2019 | 13:26
STARCRAFT II: 4.10.0 YAMA NOTLARI
STARCRAFT II: 4.10.0 YAMA NOTLARI
17.08.2019 | 13:16
Blizzard ve GamesCom 2019
Blizzard ve GamesCom 2019
02.05.2019 | 10:54
BlizzCon 2019 Fuarı - Bilet Satışı
BlizzCon 2019 Fuarı - Bilet Satışı
26.04.2019 | 14:58


Rastgale Makaleler
StarCraft II Yaratıcı Gelişim Soru ve Cevaplar Bölüm 12
StarCraft II Yaratıcı Gelişim Soru ve Cevaplar Bölüm 12
17.01.2013 | 01:26
Diablo III 15 Mayıs'ta Raflardaki Yerini Alacak!
Diablo III 15 Mayıs'ta Raflardaki Yerini Alacak!
17.03.2012 | 07:31
Who Will Be At BWC
Who Will Be At BWC
18.10.2012 | 18:04

Son Konular
War Chest: BLIZZCON 2019
[17.08.2019 | 16:10]


Starcraft Haberlerini Paylaşacak Arkadaşlar Arıyoruz!
[17.08.2019 | 13:34]


STARCRAFT II: 4.10.1 YAMA NOTLARI
[17.08.2019 | 13:26]


Diğer Haberler
HearthStone Turkiye Haberler
Arena Bucket Sistemi Gelecek Yamada Kaldırılıyor
Arena Bucket Sistemi Gelecek Yamada Kaldırılıyor
17.08.2019 | 22:54
Zephrys the Great için Düzeltme Yayımlandı
Zephrys the Great için Düzeltme Yayımlandı
10.08.2019 | 15:35
19 Mayıs'ın 100. yılında Atatürk'ün yolunda
19 Mayıs'ın 100. yılında Atatürk'ün yolunda
19.05.2019 | 01:51
DiabloFan Turkiye Haberler
Sezon 18: Triune Sezonu 23 Ağustos'ta Başlıyor
Sezon 18: Triune Sezonu 23 Ağustos'ta Başlıyor
16.08.2019 | 09:00
Diablo 3 ve Devam Eden Destek
Diablo 3 ve Devam Eden Destek
15.08.2019 | 11:12
Sezon 17 Bitiş Tarihi
Sezon 17 Bitiş Tarihi
02.08.2019 | 23:53

1.5.0 Arcade Patch Rehberi  (Okunma sayısı 5018 defa)

Evet sonunda ortalığı silip süprecek yenilikler getiren 1.5.0 Arcade yayınlandı. Yeni Arcade modülü, siz starcraft camiasına heycan verici bir yöntemle yayınlanmış blizzard ve oyuncuların oluşturduğu yeni haritaları rahatlıkla bulmanızı, değerlendirmenizi ve oy vermenizi sağlıyor, aynı zamanda zenginleştirilmiş oyun arama ayarlarıyla istediğiniz oyun türünü rahatlıkla ulaşmanızı sağlayacak. Bu sırada starcraft menüsü hem rekabet hem de yardımlaşarak oynadığınız oyunları derleyip toplayıp kolay ulaşılabilen tek bir yerden seyir edebilceğiniz bir görünüme büründürüldü. Yeni battle.net UI sayesinde, menüler arası geçişler hem daha kolay hem daha hızlı, ve editor kısmına gelen yeni araçlar sayesinde oyun haritası yapanlar kafalarındaki düşünceleri icraata dönüştürebilmek için hiç olmadıkları kadar güçlü olucaklar.

Bakalım Arcade bize ne tür yenilikler sunuyor tek tek inceleyelim


Başlangıç

Öncelikle fark ettiğiniz gibi patch daha öncekilerden farklı bir şekilde yüklendi. Bunun nedeni 1.5.0 yeni bir steam üzerinden (aynı diablo 3 ve WoW da olduğu gibi) inidirlmekte, bu sayede oyunu oynayabilmek için bütün patchin  inmesini beklemenize gerek yok. Oyun oynmanıza yeterli olacak kadar dosyayı indirdiğiniz zaman, UI tamamen tanıdık gelicek, ama bazı kilit değişiklikler yapıldı. Sol üst köşede "eskiden singleplayer ve multiplayer" yazan yerde , Starcraft ve Arcade yazan yeni iki ayrı tuş görüceksiniz. Starcraft butonu, o alıştığınız, bilfiğiniz bütün klasik single-player ve rekabet içeren oyunları içermektedir, bunların içinde "quick match" "co-op" "starcraft 2'nin senaryo oyunu" "Challanges" ve daha fazlası. Öte yandan Arcade bölmünde ise size  camiyanın içinden en yetenekli oyun geliştiren ve yapan arkadaşlarımız  yepyeni bir oyun dünyası sunmakta.


StarCraft

Starcraft butıonu bütün oyun modlarını tek bir yere toplamaktadır. Bu menüde bütün rekabet içeren veya dayanışma gerektiren takım oyunlarını bulabilirsiniz, bunlar sıralamak gerekirse sağ tarafta "Quick match, Co-Op vs AI, Takım oyunları ve meydan kavgaları.Burda ayrıca menün sol tarafında "Campaign, Chalanges ve Bilgisayara karşı" modlarınada ulaşabilirsiniz.


Arcade

Arcade tuşuna tıklamanız sizi pek çok çeşitte eşsiz oyunlar oynamanızı sağlayacaktır. Burada Blizzard tarafından geliştirilmiş, aynı zamanda camiyanın içinden gelen oyuncular tarafından geliştirilmiş haritarı görüyoruz. Arcade menüsü oyuncuları istedikleri oyunları daha çabuk bulmasına ve daha kolay oynamasını sağlarken, harita geliştiren ve yaratan kişilerin de oyunculara bu haritaları sunmaları daha rahatlaşıyor. Arcade mensünün sol tarafı bir kaç tuştan oluşmaktadır bunlar sırasıyla Spotlight, Browse Open games, Fun or Not , Bookmarks ve Recently Played. Her biri Arcade oyunlarına ulaşabilmeniz için değişik yollar sunmaktadır. Aynı zamanda Arcade mensünde konuşma yabailceğiniz bir pencere ve arama kutusu var, eğer oynamak istediğiniz oyunun adını biliyorsanız direk burdanda oyuna geçebilirsiniz.


Oyun Hakkında Bilgi / Spotlight

Arcade in hemen hemen her yeri sunulan oyunlar hakkında kolay ulaşıabilir bilgi vermektedir. Farenizi merak ettiğiniz bir oyunun üzerine getirirseniz, Gözden geçirme "Overview" penceresi açılacaktır. Bu pencere oyunun ne kadar popüler olduğunu, 5 üzerinden aldığı notu , ve eğer sizde oyunu oynayıp değerlendirdiyseniz sizin notunuzu, kaç oyuncunun oy verdiğini ve türünü göstermektedir. Bir oyunu tıklamanız sizi o oyunun "game info" kısmına getirir. Sol üstte oyunun adı ve yaratıcısı yazar. Ayrcı "How to play" kısmı vardır , bu kısımda oyunu yapan kişi oyun hakkında ne yapmanız gerektiğini nasıl oynamanız gerektiğini kafanızı çok ağırtmadan anlatır. "patch notes" kısmında oynamakta olduğunuz haritanın versiyonunu, daha önceki versiyonda nelerin olup nelerin olmadığını yeni versyionda gelen değişiklikleri o harita için yazar. Bu "Game info" kısmında chat kısmına basarak oyunla ilgilneen diğer kişileri bulabilir oyunun kendine ayit sohbet odasına giriş yapabilirsiniz. Herkese açık bir oyuna girebilir veya create private diyerek sadece tanıdığınız kişilerle oynayabilirsiniz.
Harita yapıcıları aynı zamanda "tutorial" kısmı hazırlayarak oyunda ilk elden gösterim yaparak oyun hakkında bilgi verebilir.

Spot Altında / Spotlight

Spotlight kısmında bakmaya değer görülen oyunların küçük bir listesini göstermetkedir. Sağ tarafta oyunları en çok oynalnılan "top played" veya en çok oylanan " top rated" olarak 2 şekilde arayabilrisiniz. Bu yeni bir oyuna atlamanın en hızlı yolu.

Arama / Browse

Farz edelim özel bir tür oyun arıyorsunuz "browse" bölümü size tamda aradığınızı vericek. Sol taraftaki "drop-down" penceresi oyunu categorye göre seçmenizi sağlar ayrıca en çok oynanan, en çok oylanan , gelmek üzere olan , en yeni çıkan ve starter editon versiyonu kullananlar için bir bölüm seçerek istediğiniz kriterde arayabilirsiniz. Eğer en yeni "newest" oynları seçerseniz bu size bir sçenek daha veriyor orda dikkat ederseniz bir kutucuk olucak " has high rating" yazan bunu tıklarsanız en yeni ve en popüler olan oyuna direk ulaşmış olursunuz. Macerayı ve keşfetmeyi seviyorsanız bu kutucuğu işaretlemeden bir sonraki en popüler haritayı herkesten önce kendiniz keşfedebilrisiniz.Kendi arama ayarlarınız dışında, birde oyun türüne göre 10 farklı tür arama şekli var burda rpg den tower defansa ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz. İstediğiniz filtre ayarlarını ve dizme şeklini seçtiğiniz zaman istediğiniz gibi rahat rahat bir oyundan bir oyuna geçebilirsiniz.


Açık Oyunlar/ Open Games

Belkide direk oyuna atlamak istersiniz, oyunun başlaması için diğer oyunucların gelmesini beklemek istemezsiniz, eğer istediğiniz buysa direk "open games" listesine yönelmeniz yeterli. Bu bölüm açık olan ve içinde diğer oyuncuların gelmesini bekleyen oyuncu olan oyunları göstermektedir.3 Farklı kısımda bu oyunlarıda katagorize edilmiş olarak görebiliriz "genre, mode ve rating".  Daha detaylı bilgi için oyunu tıklamanız yeterli.

Eğlenceli mi Değil mi / Fun or Not

Bu kadar aramak taramak belkide sizin içi uygun değil. Fun or Not tuşuna tıklayarak direk rastgele içinde oyunuclar olan bir oyuna girersiniz. Oynadıktan sonrada bir zahmet oyunu puanlayarak diğer oyuncuların bu oyun haklkında az çok fikir sahibi olmasını sağlayın. fun or Not seçeneğini party kurup arkadaşlarınızlada deneyebilirsiniz.

Ayırdıklarınız / Bookmarks

Beğendiğiniz bir oyunu bookmark etmek bu oyuna daha sonra çok rahat ve defalarca ulaşabilmenizi sağlar. Bir oyunu bookmark edebilmke için oyunun bilgi kısmına tıklayın veya oyun bittikten sonra skor ekranı geldiği zaman buralardan bookmark edebilrisniz. Bookmark ettiğiniz oyunlar Bookmark menunuzde en son oynama sıranıza göre veya isme göre sıralanabilir.

En son Oynanan / Recently Played

Az önce elinizi ayağaınız titreten manyak güzel bir oyun oynadınız, hadi diyelim bookmark etmeyide unuttunuz, aksilik bu ya ismini bile hatırlamıyorsunuz "Amerikan partilerinden sonra bir evde yanında çıplak bir kızla uyanmak gibi heralde" , Sorun değil az önce oynadıklarımı tıklayrak "recently played" o oyuna rahat rahat ulaşabilirsiniz.


User Interface / Ara yüz

Ara yüz daha temiz derli toplu lüks bir izlenim uyandırmak için yeniden hazırlandı. En çok hoşunuza gidecek yeniliklerden biride Quicknav tuşu, nerdemi hemen sol aşşağı köşede. Peki bu quicknav nedir ne değildir. Burda gördüğünüz gibi oyun türleri F1 den F5 e göre sıralanmış şekilde. Hemen quick matcha geçip ladderda win mi kasmak istiyorsunuz bas F2 ye gelsin. Canın sıkıldı sevdiğn türden bi oyuna tıp kafa mı açamak istiyosun bas bookmarkın kısa tusuna gelsin. Şimdi bu tuşlar şurdadır şu budur bu budur değil kendi isteğinize göre bu tuşlara oyun arayüzünden tuş/bölüm ekleyebilirsiniz.

Cutscene Editor / Arafilm Editörü

Bu özellik harita yapmayı sevenlere videoya yapmayı sevenelre oyuna ara vidyo sokmayı sevenlere geldi. Bu özellik sayesinde belkide hep hayalini kurduğunuz yönetmenlik mesleğini icra edebilirsiniz. Kendi kafanıza göre bir hikaye yaratıp ışıklandırmasını açısını animasyonunu verdiğiniz zaman jim raynorla kerigan ın hikayesini alıp "fatmagülün suçu ne? " ye çevierebilirsiniz. Çok özel ve güzel bu özellik değerini çoktan kanıtladı gelcek aylarda gözünüz açık olsun yeni hikayeler çıkabilir ortaya.


AI Module / Yapay Zeka Modülü

Akıllı bir rakibi hafie almayın. Aı modu yeni zamanlı saldıralar , gördüklerine göre tepki verme ve ordu çeşitliliğini artırma amaçlı olarak geliştirildi. Bu sayade bir olay meydana geldiğinde yeni saldırı uniteleri veya karşı olaylar zincirini oluşturmak mümkün oldu. Yeni modül sayesinde daha zorlayıcı ve çeşitli kılıkırk yaran oyunların oluşması mümkün olacak.

User Interface Module / Ara Yüz Modülü

Basit bir arayüz starcraft 2 için harika açıkçası bu Arcade oyunları için yeterli değil. Ara yüz Modülü sayesinde harita geliştiricileri yaratıcıları , oyunuclarına daha iyi deneyim yaşatıcak oyun öncesi veya oyun sırasındaki arayüzle oynabilecek. Şimdilik bu yeni modül çıkmasına göre küçük değiştirme imkanları veriyor fakat yeni ayarlar gelecek için planlanmakta.

Go Play / De hadi oyuna! :)

Patch çıktı bu sizin battle.net deneyimlerinizi kesinlikle değiştirecek, gidin oynayın, kurcalayın ve patlamayı görün.Oğlum bak git. :)

Oyunda görüşürüz !


Çeviri: Köylü
Haber Kaynağı

By : Bursat 06.08.2012 | 12:23
Son Düzenleme: 22.04.2013 | 00:19 Gönderen: Bursat
Etiketler:
Köylü 07.08.2012 | 12:00

Son Düzenleme: 07.08.2012 | 12:21 Gönderen: Bursat
(Göster/Gizle)


jelibon 07.08.2012 | 12:14

Çeviri sandım. Atlaya Atlaya okurken Fatmagül'ü gördüm, mavi ekran verdim :D


Bursat 07.08.2012 | 12:22

@Köylü ellerin dert görmesin çok güzel oldu çeviri. Vatana millete hayırlı olsun görsellerde çok hoşuma gitmeyenler var ama düzeltilecektir diye umuyorum.


Köylü 07.08.2012 | 12:44

son kısımlarda sıcağın etkisiyle biraz heycan kattım tam çevirye dönüştürmemi isterseniz o şekilde yaparım


Bursat 07.08.2012 | 12:49

:) Güzel eğlenceli olmuş fatma gülü görünce değişik bir ses çıkararak güldüm walla :DSayfa: [1]   Yukarı git

Yorum Yapın

Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.