Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

DOTA - Hakkında Geniş Bilgiler Starcraft Türkiye Köşemizde  (4997 Görüntülenme)The StarCraft II — Blizzard DOTA & Mod Araçları Paneli


The StarCraft II — Blizzard DOTA & Mod araçları paneli,hem kaliteli modları oluşturmak için gelecekteki imkanlara ışık tutmak hem de özelleştirilmiş harita üretme araçları ve özelliklerinin devam eden gelişimini tanımlamaktadır. Panelciler,(önceden pazaryeri olarak bilinen) ARCADE  (atari salonu)  işine, mod hazırlayanların kullanabileceği yeni araçları kullanmaya başlamışlardır ve Blizzard DOTA’nın gelişiminde bu sağlam araçların gücünü göstermek istemişlerdir.


Panelin altını çizdiği unsurlar şunlardır:

Arcade


    *    Toplum için, toplum tarafından yaratılan hem serbest hem de Premium oyunlar için bir merkez görevini görecektir.

    *    Ticari unsurlar daha sonra gelecektir ama arayüze yapılan değişiklikler, Battle.net’in üzerindeki özelleştirilmiş oyunların gelişimi için bir temel görevini görecektir.

    *    Özelleştirilmiş oyun hazırlayanların oyunları için ücret alması kendi özelleştirilmiş oyunlarının daha yüksek kalitede olmasını sağlar ve bu da oyuncuların da oyun hazırlayıcıların da yararına olur.

Hedefler:

    *    Kalite oyunların tespit edilmesinin kolaylaştırılması
    *    Oynamak istediğin oyunları oynayabileceksin
    *    Oyunları satmak için bir yerin hazırlanması

Tek oyuncu ve çok oyuncu butonları tek bir buton haline getirilmesine rağmen arcade butonu ile doğru oyunun bulunması yine de daha kolay olacaktır. Arcade arayüzü özelleştirilmiş harita ve modların organizasyonunu tanımlayacak ve arıtacaktır ve öncesine göre aradığınızı bulmak daha kolay olacaktır. Modlar aşağıdaki şekilde kategorize edilecektir:

    *    En beğenilen ne?
    *    Yeni çıkanlar
    *    Yeni ve kayda değer olanlar
    *    Öne çıkan oyunlar
5 yıldızlı puanlama sistemi ile oyun bulabilir ve oyunları puanlayabilirsiniz. İstediğiniz oyuna erişmek eskisinden çok daha kolay. Daha az popüler olan oyunları oyuncuların bulması ve oynaması için, “eğlenceli ya da değil” diye adlandırılan oyuncuların beklediği havuzun dışına ilk çıkacak olan oyuncunun  en uzun zamandır bekleyen öğrenci olduğu lobi içinde bekleme sistemini ekleyeceğiz. Arcade herkese bir şey sunacaktır ve
Arcade’de herkese göre bir şey olacaktır ve Başlangıç edition için özel seçim oyunlar da mevcut olacaktır. StarCraft II: Wings of Liberty, ve StarCraft II: Heart of the Swarm


Araçlar ve editör geliştirmeleri

Geliştirilmiş hata ayıklama araçları, Kullanıcı arayüzü editörü ile edit yapma, sahne kesme editörü v.s. ile editör çok daha gelişmiş olacaktır.

    *    Tetikleyici hata giderme konusunda gelişmeler: Performans ve analiz  geliştirilmiş, kırılma noktaları, kod adımlaması,yığın çağırma ve değişken izleme içeren kod ayıklayıcı eklenmiştir.
    *    Kullanıcı arayüzü Editörü: Oyun içinde incele, düzelt ve hatta kullanıcı arayüzü unsurlarının yerini değiştir. Editör içinde XML olarak görüntüle kullanıcı arayüzü unsurlarını düzelt ve tasarımını br sonraki aşamaya taşı.
    *    Arasahne editörü: Tasarımcıların ve oyun hazırlayanların var olan oyun niteliklerini kullanarak kendi yüksek kaliteli ara sahnelerini yaratmaları için yeni bir araç eklenecektir.
         
•   Obejeleri kontrol et, ışıklandırma kameralarını kontrol et ve etkinlikler için zaman çizelgesini belirle
•   Tasarımı yaparken sahneyi önizle
•   Oyun durumuna uyum sağlamak için geri oynatma sırasında ara sahneleri modifiye etmek için tetikleyicileri kullan

Çizim araçları

Tasarımlarını daha öncesine göre daha da ileri götürmek için oyun hazırlayıcılara kolaylık sağlayan güçlü yeni çizim araçları eklenecektir. 
    *    Özel çizim ve modellerinizi yaratın.
    *    hızlı ve kolay model yaratmak ve edit etmek için bir model ihraç plugin aracı
    *    Tasarımı indirmeye yarayan canlı link.
    *    Bulmak ve imha etmek için daha az hata
    *    Buna ek olarak, oyun hazırlayanlara ilham kaynağı olmak, yeni tasarımcılara kendi projelerini yaratmak için eğitim dosyaları ve örnek dosyalar, dersler ve dokümantasyon

Blizzard DOTA

Peki bu yeni araçlarla ne yapacaksınız?
Blizzard DOTA gibi bir oyun yaratabilirsiniz, bu oyun premiyer özel oyuna örneğimizdir.

Blizzard DOTA, Starcraft II’nin özel oyun araçları için bir örnekten daha fazlasıdır.  Tasarımcılar DOTA deneyiminden ne istediklerini iyice düşünmüşlerdir. DOTA şeklindeki oyunların nasıl olması gerektiği ile ilgili bir sürü varsayımının üstüne gitmek için oyunun oynanabilirliğini oyuncular Blizzard DOTA’ya bakarak kıyaslamışlardır.

    *    Fanteziyi sabitlemek

İlk adım fanteziyi sabitlemektir. " Bir örneğe göre, birçok DOTA stilli oyunlarda oyuncuların maçların özellikle ilk fazlarında agresif davranmaları ceza ile karşılanmaktadır. Bir kulenin altına saklanmak ve içeri girenleri vurmak pek kahramanca bir şey değil.  Blizzard DOTA’nın tasarımı ise oyunun en başı itibariyle daha agresif bir oyuna göre dizayn edilmiştir, özellikle de mana kulelerinin tasarımı buna göre yapılmıştır. Blizzard DOTA’nın mana kuleleri kısıtlı ve yavaşca yenilenen cephaneye sahiptir ve bu da bir takım zorlaması altında cephanenin bitmesinin ve inaktif olmasının mümkün olduğunu göstermektedir.  Bu tasarım takım bazlı agresifliği ön plana çıkarmaktadır ve takım çalışması da daha kahramanca hissedilmektedir.

 Blizzard DOTA’da, kahramanlar şavaşa yürüyerek girmezler , birden bire olayın içine hücum ederler. Sizin kahramanınız atın üzerinde stil içinde gelir ve bu da sizin hemen kavgaya geri girmenizi sağlar ve siz de yoldan yola hızlı hareket ederiniz.
    *    Öğrenmesi kolay, uzman olunması zor


Her türlü DOTA tipli oyunda, her saniye elzemdir ve istatistikleri anlamak ve maddelemek sizin kazanmanız veya oyunda ölmeniz arasındaki farkı ortaya çıkarabilir.
Ama istatistiklerin nasıl çalıştığını öğrenmek ve özümsemek zaman alabilir,  veya en iyi araç/maddelerin ne olduğunu öğrenmek zaman alabilir, yani bu durumda oyuncular oyunu oynamaya başlamadan önce epey bir malzeme okumak zorundalar.
Bu tür veriler RPG’ler için, uzun süre oyun içinde aynı karakterdeyseniz uygun olabilir, ama DOTA tipli oyunlarda düzey karmaşıktır ve oyuna girmek ve ayakta kalmak zordur.
Blizzard DOTA maçları benzer oyunlardan daha da hızlıdır ama öğrenme süreniz ise kısadır.
Blizzard DOTA görünümü aşağıdaki adımlar sayesinde değiştirecektir:
 
    *    İstatistiklerin hasar, sağlık ve uzmanlık olarak basitleştirilmesi
    *    madde seçeneklerini basitleştirilmiş kategorilere sınıflandırmak — Stat hızlandırıcılar, sarf maddeleri, araçlar ve eserler
    *    komplike matematik işlemi gerektirmeden kolaca anlanabilecek yetiler.

Uzun listeleri ezberleme veya çıkarılan tarifleri ezberleme külfetine katlanmadan, kendi yarattığınız kahramanınız için hangi araçların kullanımı kahramanınızı geliştirir bunu daha kolay anlayabilirsiniz. Ve buna karşılık siz de heyecanlı takım savaşlarına odaklanabilirsiniz ve takımınızı başarıya götürebilirsiniz.
   
    *    Epik kahraman rolleri

Blizzard DOTA aşağıdaki rol tiplerinden birini seçebileceğiniz Blizzard kahramanları sunmaktadır:

    *    Tank
    *    Destek
    *    DPS
    *    İstila

Her bir rol kendi hakkını ön plana çıkarmaya adaydır, bu rol öldürücü darbeyi indirmese bile.  Tanklara, Arthas, Stitches, ve Muradin dahildir ve hepsinin hasarı emme ve kavgayı başlatma yeteneği vardır.  Uther , Tassadar, ve Thrall gibi destek kahramanları tedavi ve kalabalık kontrolü ile takımlara savaşta yardım etmek üzere tasarlanmışlardır. DPS sınıfları kahramanları öldüren suikastçılardır ve bunlar Nova, Kerrigan, ve Zeratul’dur.  İstila rolü konsept olarak yenidir ve çok uzaktan çok büyük hasar verebilir ve kuleleri aşabilir. Bu kahramanlara örnekler Witch Doctor, Za'gara, ve General Warfield’dır ve Warfield istila tankında yer almaktadır. Bunlar yalnızca Blizzard DOTA’da yer alacak kahramanlara örneklerdir ama oyunda esas odak noktası her bir kahraman ve onun kabiliyetlerinin benzersiz olmasıdır. Bu da konsantre anlamda mükemmel olmak ve her bir rolün kendisini göstermesini sağlamakla meydana çıkmaktadır.

Daha heyecanlı ve oynaması zevkli metaoyun yaratın

Eğer oyunun oynanabilirliğini bir sonraki seviyeye çekmek istiyorsanız ne yapmanız gerekir? İşleri daha ilginç hale getirmek için çeşitlilik katarsınız.

    *    Arazi kontrol ve merc kampları — merc desteği almak için harita konumlarını bulun ve kontrol edin ve onları dalganız ve püskürtme hatlarınızı güçlendirmek için gönderiniz.

    *    Yeni Stone Zealot harita bonusları  — Bunu ele geçirin ve o da size önünüze geleni ortadan kaldırmanız için size yardım etsin.

    *    Çoklu haritalar — haritalar eskisi gibi değil. İşler değişiyor ve harita seçenekleri yeni arazi ve düşmana yeni yaklaşma biçimleri ile de değişmektedir. Seçenekler sonsuzdur.
Toplumsal gerginliğin azaltılması

DOTA stilli oyunlarda toplumsal gerginlik olması mümkündür ve bu da insanların oyuna girip görevini yapmasına bir miktar engel olabilir. Blizzard DOTA toplumsal gerginliği azaltmak ve daha fazla oyuncuyu oyuna dahil etmek amacını gütmektedir.
    *    daha kısa daha yoğun oyunlar  — faaliyete geçin ve en baştan kendi yerinizi belirleyiniz.
    *    Hardcore takım konsepti —Önemli olan takımdır ve diğer tüm roller takımın başarılı olup kazanması için görevini yerine getirmelidir.  Menzil içinde olan tüm üyeler için temizlemeler geçerlidir ve bunlar son vuruş veya hasar görmeye gerek görmeden yapılabilir.
    *    Özverili oyun ödüllendirilir — destek kahramanları bile savaş içindeki rollerini yerine getirerek, hasar vermeye odaklanmadan ödüllendirilebilirler

Blizzard DOTA katılanların hepsine epik bir deneyim yaşatacaktır ve mod yazarları ve harita hazırlayanlar için potansiyel limitsizdir ve yakın gelecekte yeni ve geliştirilmiş araçlar tanıtılacaktır.

Gelecek aylarda bir Blizzard DOTA beta testini bekleyiniz ve yeni arcade özelliklerini Heart of the swarm başladığı zamanlarda bekleyiniz.


Orjinal Konu : http://eu.battle.net/blizzcon/en/blog/3170109/StarCraft_II_%E2%80%94_Blizzard_DOTA__Mod_Tools_Panel_-24_10_2011#blog
Son Düzenleme: 27.11.2012 | 20:44 Gönderen: Bursat
 •  
  Teşekkürler, güzel bir yazı olmuş.

  Buradan anlaşılıyor ki, Blizzard DOTA'da normal bir DotA oyunundan kısa olma konusu üzerinde durulmuş. Mana'lı atak sayısına sahip kuleler de aslında buna destek veren bir değişiklik diğer DotA tarzı oyunlara göre. Oyunun ortalama süresini kısaltarak E-Sports bakımından daha iyi bir yere gelmesini düşünüyorlar sanırım, ki biz de düşünürsek, şu an ki DotA dışarıdan kişiler için uzun bir oyun ve her zaman izlemesi eğlenceli olmayabilir. Çünkü muhtelemen DotA ve Dota 2'nin E-Sports olarak, bir Starcraft kadar patlama yapamamasının nedeni, oyunun iyi veya kötü olmasından ziyade, ortalama oyun süresinin Starcraft'a göre çok uzun olması ve belki oyunun kompleksliği nedeniyle, dışarıdan izleyip oyuncu olmayan kişilerin, ne olup bittiğine tam hakim olamamaları nedeniyle yeterli eğlenceyi alamamaları olabilir. Halbuki Starcraft'ta oyunu oynamayanlar bile eğlenebiliyor.

  Süreyi kısaltarak oynayıcı kitlesini arttırmak istemişler ama tabi bu fikir ne kadar tutar, bu tartışılabilir.
 •  
  Evet..

  Her kitleye hitap etmek istiyorlar sonuç da :) Kim olsa böyle yapar
 •  
  bence blizzard dota, world of starcraft in habercisi olan bi adim :)
 •  
  Bence yapmazlar. Zaten bir tane var ve henüz açıklanmayan, Titan dedikleri bir MMORPG daha üretimde. 3. bir taneye gerek duyacaklarını zannetmiyorum. Bu oyun böyle kalır.
 •  
  bekleyelim bakalim...
 •  
  Sayfa: [1]   Yukarı git

  Davranış İhlalleri, Forum Kuralları ve Bilgi;

  Ziyaretci olarak ileti gönderemezsiniz.

  Forum Kuralları